نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی (2)
آموزش نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی

آموزش نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی

آموزش نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی به وسیله سایه روشن و حرکات قلمو ، تکنیک نقاشی با آبرنگی است که امروز برای شما در نظر گرفته ایم.

ممکن است گاهی برای شما پیش بیاید که چگونه در نقاشی های خود حرکت یک جسم ، شیء ، حیوان و یا انسان را نمایش دهید و یا ممکن است بخواهید در نقاشی های خود حرکت غروب خورشید را نمایش دهید.

نمایش حرکت در نقاشی آبرنگ چگونه امکان پذیر است؟

ایجاد حرکت در نقاشی تکنیکی است که به پویا نمایی نقاشی کمک میکند. همیشه نشان دادن یک حرکت در نقاشی ثابت کار دشواری است ولی باید بدانید یک کار غیر ممکن نیست و ما در این مطلب به شما آموزش میدهیم چگونه به سادگی در نقاشی های خود حرکت ها را به نمایش در بیاورید.

نمایش حرکت در نقاشی

برای ایجاد حرکت در نقاشی ابتدا باید حرکت دستمان در نقاشی با آبرنگ آزاد باشد.

در نقاشی نباید زیاد به چهار چوب نقاشی پایبند باشید. باید دقت داشته باشید در عین حال که به اصول احترام میگذارید آزادانه بیندیشید. از خطوط نا به جا نترسید . بگذارید قلمویتان آزادانه بر روی برگه حرکت کند. و حرکات را از دستتان بر روی برگه منتقل کنید.

سعی کنید به قلمویتان زیاد فشار نیاورید این فشار ها باعث میشود شما در حرکت دادن قلمو به تنگ آیید و جلوی حرکت های سحر آمیز قلمو را میگیرید.

قبل از شروع نقاشی با آبرنگ به جهت حرکت در نقاشی فکر کنید. چیدمان در نقاشی تاثیر بسزایی در نمایش حرکت دارد پس به چیدمان اشکال مختلف در نقاشی دقت کنید.وقتی همه اجزا سر جای خودشان باشند حرکت یک شیء خاص به خوبی در نقاشی به چشم می آید

برای مثال اگر شما میخواهید حرکت باد را در نقاشی منظره را نمایش دهید باید به جهت باد دقت کنید و سپس خانه را به صورت ثابت نقاشی کنید ولی در شاخ و برگ درختان حرکت خاصی را که مد نظرتان است اجرا کنید به این نکته فکر کنید که باد از کدام طرف میوزد پس حرکت شاخ و برگ را به سمت حرکت باد سوق میدهیم.

نمایش حرکت در نقاشی آبرنگ اسب

نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی (2)
نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی

مسابقه اسب سواری سرعت اسب ها برای کشیدن جزئیات زیاد بود اما طرح ها سریع و با رنگ سی ینای سوخته کمی ابی اولترامارین و قرمز کادمیوم همراه با خوش اقبالی به علت برگشت اتفاقی رنگ به سمت عقب حرکت سریع اسب ها را نشان داده است.

حرکت تند ضربه های قلم و امکان مخلوط کردن سریع و رنگ ها سرعت در نقاشی را ممکن می‌سازد البته چگونگی ضربه ها نیز در نمایش حرکت موثر است.

لبه های  سخت و نامنظمی ضربه های قلم مو جا می‌ماند نیز حرکت را تداعی می‌کند.

در آخر حرکت سر قلموی خود را طوری بلند کنید که به آرامی روی کاغذ کشیده شود اجازه دهید تا دندانه های کاغذ جلویی پخش شدن رنگ را بگیرند

نقاشی آبرنگ پرندگان

نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی (2)
نقاشی آبرنگ ساده از نمایش حرکت در نقاشی (2)

پرواز پرندگان ضربه های منقطع قلمو به هم خوردن بال پرندگان را تداعی می‌کند

حرکت در نقاشی با آبرنگ

حاشیه های سخت و ناصاف از ضربه‌های قلمو تکان خوردن لبه ی کت را نشان میدهد.

نشان دادن مرزها و در هم آمیختن رنگ ها حرکت را تداعی می‌کند برای بهتر نشان دادن آن جهت حرکت را با قلمو مشخص نمایید.

همیشه به این که ترکیب بندی شما در نقاشی هدف مند و زیبا باشد دقت کنید چشم بیننده ابتدا کل کار را میبیند و سپس به جزئیات دقت میکند بنابراین اگر ترکیب بندی کل کار شما نامتباسب باشد چشم بیننده را پس میزند

بهترین کار برای آزمودن این که نقاشی شما چگونه به نظر میرسد آن را در دور نگه دارید و سپس با یک نگاه کامل آن بررسی کنید و بعد از آن نیم نگاهی نیز به اجرا بیندازید

آیا همه چیز  سر جای خودش است نقاشی تان در قاب خیالی چونه به نظر میرسد؟

رنگ ها نقش مهمی را در حرکت چشم ایجاد می کند. دقت داشته باشید رنگ روشن تداعی گر سبک بودن و رنگ های تیره حس سنگینی در نگاه ایجاد می کند.
استفاده از ترکیب رنگی مناسب در نقاشی می تواند مفید باشد. مثلاً وقتی از رنگ آبی به رنگ بنفش و سپس قرمز برویم حرکت چشمی طولانی تری ایجاد می کند تا اینکه ما یک دفعه از رنگ آبی به قرمز برسیم!

 اکنون وقت آن رسیده که قلمو را در دست بگیرید و سعی کنید حرکت های مورد نظر خود را به تصویر بکشید.

منبع برخی از مطالب سایت آموزش نقاشی با آبرنگ : آموزش نقاشی با آبرنگ در 10 دقیقه ، نویسنده:هیزل سون، مترجم فائقه معاون زاده

ico
مطلب قبل
ico-1
مطلب بعد

 

 

 

 

 

آبرنگ ۱۲ رنگ پلیکان برای استفاده نیمه حرفه ای و مبتدی مناسب بوده و بدلیل داشتن کیفیت بالا و رنگهای با ثبات انتخاب بسیار خوبی برای این گروه از هنرجویان نقاشی می باشد

شما با خرید آبرنگ پلیکان صاحب ۱۲ رنگ +۱رنگ خمیری سفید+۱ قلم مو میشوید