آموزش استفاده از مداد آبرنگی
آموزش استفاده از مداد آبرنگی

مداد آبرنگی ٬ مداد رنگی قابل حل در آب است که در تکنیک های آبرنگ به کار می رود . آن را می توان روی زمینه خشک  که بعدا به کمک قلم مو خیس می شود و یا بطور مستقیم روی زمینه ی خیس به کار برد . برخی حتی از قلم موی خیس برای برداشتن رنگدانه ها از روی مداد استفاده می کنند .

 

مراحل اجرای کار مداد آبرنگی :

۱. در ابتدا باید بدانید که انواع مختلف مداد آبرنگی وجود دارد که با توجه به نیازتان می توانید انتخاب کنید . در واقع آن ها می توانند کمتر یا بیشتر چرب یا خشک باشند و می توانند آبرنگی تر باشند ؛ به این معنا که با افزودن آب به رنگدانه های خشک مداد ٬ به آبرنگ تغییر حالت دهد .

۲. به این موضوع توجه کنید که کاغذ باید حتما ضخیم باشد تا تحت تاثیر آبی که به همراه مداد به کار می رود ٬ تاب بر ندارد . ایده آل مطئنا ٬ استفاده از کاغذ مخصوص آبرنگ با وزن دست کم ۲۰۰ گرم بر متر مربع می باشد .

۳. یکی از تکنیک هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ٬ کشیدن رنگ بر روی کاغذ ٬ همچون مداد رنگی معمولی در شروع کار است . شما می توانید رنگ ها را با هم ترکیب کنید یا یکی را پس از دیگری بکشید تا به محض افزودن آب ( آبرنگی شدن ) با یکدیگر ترکیب شوند .

۴. سپس قلم مو را در آب خیس کرده و بر روی خطوط رنگی بکشید . رنگدانه ها رها شده و ترکیب رنگی تازه ای با شدت رنگی تازه عرضه می کنند . با اندازه ی آب ( بیشتر یا کمتر ) و کنتراست های مداد و آبرنگ ٬ بازی کنید .