خانه / آموزش نقاشی آبرنگ / نکات کلیدی در شاسی کشی کاغذ آبرنگ
تبلیغات در سایت نقاشی آبرنگ

نکات کلیدی در شاسی کشی کاغذ آبرنگ

نکات کلیدی در شاسی کشی کاغذ آبرنگ

شاسی کشی کاغذ آبرنگ عملیاتی است که قبل از شروع نقاشی باید حتما آن را انجام دهید. 

کشیدن کاغذ توسط چسب های نواری کاغذی قهوه ای رنگ از تاب برداشتن برگه نقاشی در طول نقاشی کشیدن با ابرنگ جلوگیری میکند. شاسی کردن کاغذ در نقاشی با آبرنگ به روش های متفاوتی انجام میشود.

در این مطلب به نکاتی کاربردی به یکی از تکنیک های نقاشی با آبرنگ که  شاسی کشی کاغذ آبرنگ نام دارد اشاره میکنیم تا از این پس قبل از شروع نقاشی با آبرنگ و در مرحله شاسی کردن کاغذ نقاشی آبرنگ خود از این نکات استفاده نمایید

به طور کلی توصیه می شود کاغذهای آبرنگ با وزن کمتر از ۳۶۵ گرم ٬ قبل از استفاده کشیده شوند . در غیر این صورت تاب برخواهند داشت . مراحل کار آسان است .

هفت نکته شاسی کشی کاغذ آبرنگ

 1. چهار قطعه باریکه از نوار چسب قهوه ای برای هر یک از طرفین کاغذ آبرنگ ببرید . اندازه ی باریکه های نوار را نسبتأ بلندتر از کناره های کاغذ بگیرید . آن ها را به مدت کوتاهی قطعه قطعه شده کنار بگذارید .
 2. کاغذ را برای چند دقیقه درون آب سرد فرو برید . با این کار به الیاف پارچه اجازه می دهیم گسترش پیدا کنند .
 3. ورق کاغذ را از آب بیرون آورید . برای گرفتن آب اضافی ٬ آن را به آرامی تکان دهید و بر روی تخته ی طراحی که می بایستی مسطح باشد ٬ قرار دهید .
 4. با یک تکه اسفنج ( ترجیحأ ) یا انگشتانتان ( اما قبل از آن برای از بین بردن هر نوع چربی ٬ آن ها را بشویید ) کاغذ را صاف کنید . اگر ورق کاغذ آبرنگ در این مرحله صاف نشود ٬ به طور یکنواخت خشک نخواهد شد .
 5. باریکه های نوار چسب را مرطوب کنید و از یک سمت محکم بچسبانید به طوری که یک سوم آن بر روی کاغذ و دو سوم آن بر روی تخته باشد . این کار باعث بازداشتن کاغذ از لغزیدن بر روی تخته پس از خشک شدن می شود .
 6. به همین ترتیب لبه های دیگر کاغذ را هم بچسبانید .
 7. آن را برای چندین ساعت ٬ به دور از حرارت مستقیم ٬ بگذارید تا خشک شود . همان طور که آب بخار می شود ٬ الیاف کاغذ منقبض شده و کاغذ صاف می شود .
 8. تخته را به همان حالت تخت نگهدارید تا کاغذ کاملأ خشک شود ٬ در غیر این صورت آب در یک گوشه جمع شده و موجب ناصافی کاغذ می شود .

نکات مهم در کشیدن کاغذ نقاشی آبرنگ

 1. از آب گرم برای خیساندن کاغذ استفاده نکنید زیرا باعث از بین بردن آهار کاغذ می شود و به همین دلیل برای مدت زمان طولانی نیز کاغذ را در آب نگه ندارید . آهار به کاغذ افزوده می شود تا قدرت جذب آن را کاهش دهد .
 2. از رنگ های مختلف اسفنج برای صاف کردن کاغذ و خیس کردن نوار چسب استفاده کنید بدین ترتیب هرگز با این خطر که کاغذتان چسبی شود ٬ روبرو نخواهید شد .
 3.  اگر با نوار چسب قهوه ای راهی از پیش نبردید ٬ یک روش جایگزین آن است که کاغذ را به جای چسب با گیره کاغذ به تخته وصل کنید .
 4. شما ممکن است بتوانید تعدادی از نوارها را جدا کنید ٬ اما مراقب باشید کاغذ را پاره نکنید . ترجیحأ لبه ها را ببرید یا آن ها را در زیر قاب عکس پنهان کنید

در شاسی کشی کاغذ آبرنگ به نکات زیر نیز توجه نمایید

اگر نمی توانی نوار چسب را از هیچ جا پیدا کنی ٬ می توانی از کاغذ هایی که وزن بیشتری دارند ( ضخیم ترند ) استفاده کنی که وقتی خیس می شوند ٬ تمایل کمتری به تاب برداشتن دارند و بنابراین نیازی به کشیدن ندارند .

طیف متفاوتی از وزن ها را امتحان کنید تا ببینید حداقل وزنی که شما برای این روش نقاشی بدان نیاز دارید چقدر است .

هم چنین شما می توانید کاغذهای آبرنگ را در بلوک های مخصوص که تعدادی کاغذ هستند که بر روی یک تخته ی مقوایی قرار گرفته و از چهار طرف چسبانده شده و یک بلوک سفت و ایده آل را برای استفاده بدون تخته و نیاز به کشیدن را شکل داده اند.

هر بار که نقاشیتان تمام شد و مطمئن شدید که کاملأ خشک شده است ٬ چاقو را در درز چسب یک لبه ی کاغذ فرو برده و به آرامی ورق رویی را از دفترچه جدا کنید . اگر می توانید نوار را بکنید در غیر این صورت لبه های کاغذ را ببرید و یا آن ها را در زیر قاب ( مقوای ) عکس پنهان کنید .

قابل ذکر است اگر محصول خاص و یا آموزش خاصی در زمینه نقاشی آبرنگ نیاز دارید میتوانید در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید تا در اولین فرصت برای شما به اشتراک بگذاریم

خرید اینترنتی آب چسب

خرید آب چسب ۲ سانتی در متراژ بالا و کیفیت عالی

نقاشی آبرنگ ساده افراد

آب چسب مناسب انواع کاغذ و مقوا در متراژ بالا پر قدرت و محکم

ساخت کشور ترکیه

بهترین نمونه آبچسب برای مصارف هنری و کاغذ سازی ، آهار مهره و کاغذ کشی در نقاشی با آّرنگ

طول هر حلقه ۱۰۰ متر و عرض ۲ سانتی متر

خرید آب چسب مناسب کاغذ با متراژ بالا و کیفیت عالی (2)

30,000 توماناطلاعات بیشتر

 

آموزش نقاشی با تکنیک آبرنگ

♦ معرفی تکنیک آبرنگ

♦ آشنایی با لوازم آبرنگ

♦ یک نمونه کارعملی به روش خیس در خیس

♦ استفاده ازسفیدی مقوا در تکنیک آبرنگ

♦ لکه یا داغ در آبرنگ

♦ استفاده از دستمال کاغذی در برداشت رنگ

♦ یک مدل آبرنگ از طبیعت بی جان

♦ چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید : آبرنگ از مرداب

♦ ترکیب چهار تکنیک آبرنگ در موضوع پاییز

♦ اجرای نقاشی آبرنگ در ترکیب بندی های متفاوت

45,000 تومانافزودن به سبد خرید

تبلیغات در سایت نقاشی آبرنگ

درباره‌ی Hoda Faratseh

همچنین ببینید

آموزش نقاشی با آبرنگ مبتدی

آموزش نقاشی با آبرنگ مبتدی

آموزش نقاشی با آبرنگ مبتدی در مطلب آموزش نقاشی با آبرنگ مبتدی به هنر جویان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت